Decyzja o leczeniu artroskopowym schorzeń i urazów stawu kolanowego opiera się zawsze na dokładnym badaniu klinicznym i wnikliwej analizie badań obrazowych w szczególności rezonansu magnetycznego. Pacjent ma przedstawioną dokładną strategię przeprowadzenia zabiegu z określeniem okresu rehabilitacji i odciążenia stawu, która jest zróżnicowany w zależności od konkretnych uszkodzeń wewnątrzstawowych.

Uszkodzenie brzeżne fragmentu łąkotki.

Jeden z najczęstszych problemów klinicznych. Precyzyjne opracowanie uszkodzenia z wykorzystaniem mikronarzędzi umożliwia natychmiastową rehabilitację i szybkie (po 2-3 dniach) pełne obciążanie stawu. Tydzień po zabiegu pacjenci w większości przypadków wracają do pełnej sprawności.

Uszkodzenie łąkotki wymagające zeszycia, rekonstrukcji.

Szycie łąkotki w stawie kolanowymObejmuje wszystkie uszkodzenia w obrębie stref dobrze ukrwionych (tzw. biało-czerwonej i czerwonej), szczególnie uszkodzenia urazowe. Technika operacji polega na założeniu szwów mocujących uszkodzone fragmenty łąkotki. W niektórych sytuacjach poza szwami konieczne jest założenie specjalnych implantów łąkotkowych zastępujących szwy. Zeszycie łąkotki wymaga dłuższego odciążenia stawu w niektórych pozycjach zgięcia stawu – w zależności od typu uszkodzenia od 2 do 6 tygodni.